Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Ahşap Doğramacı, Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı, Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı ile ilgili bilgi, Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı mesleği, Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı nasıl olunur, Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı olmak için, Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı olmak için hangi okulu okumalı, Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı özellikleri, Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Ahşap Doğramacı ve Kaplamacının Görevleri
Günlük iş planı ve iş organizasyonu yapar. Ahşap doğramacılığı ve kaplamacılığı yapar. Ahşap kapı ve montajı yapar. Ahşap pencere ve montajı yapar. Ahşap merdiven yapar. Ahşap bölme duvar yapar. Ahşap kepenk-panjur ve montajlarını yapar. Ahşap sineklik yapar. Ahşap separatör yapar. Ahşap parke yapar.Ahşap lambri yapar. Ahşap tavan kaplama yapar. Ahşap eşyalar yapar. Mutfak dolapları ve montajını yapar. Yer döşeme (parke, laminant vb) montajı / kaplanması yapar. Doğrama imalatı yapar. (Kör kasa, kapı kasaları pencere kasaları, pervazlar, camekânlar, pergule, kapı kanatları, pencere kanatları, panjur kanatları, ahşap kepenkler) Doğrama montajı yapar. İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular. Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır. Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ahşap Doğramacı ve Kaplamacının Kullandığı Malzemeler
Ahşap kesme ve doğrama makinesi, gönye ve metal kesme makinesi, kaplama pres makinesi, testere makineleri (şerit, tepsi), doğrama tezgahı, planya, kalınlık makinesi, delik makinesi, ağaç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit kaynak makinesi gibi tezgah ve makineler, Kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve hazır malzemeler, Çeşitli rendeler, kalem, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, biz, takım dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi gibi alet ve malzemeleri kullanır.

 

Ahşap Doğramacı ve Kaplamacının özellikleri
Ahşap Doğramacı ve Kaplamacısı olmak isteyenler; Şekil ilişkilerini görebilen, El ve parmaklarını ustalıkla gözleri ile eşgüdümlü olarak kullanabilen, Tasarım ve çizim yeteneği gelişmiş, Bilgisayar kullanabilen, Yaratıcı ve estetik duyguya sahip, dikkatini uzun süre toplayabilen, Uzun süre ayakta çalışabilecek kadar dayanıklı, dikkatli ve tedbirli, alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, sabırlı, işbirliğine açık, dört işlemle çabuk hesaplama bilgisine sahip, Teknolojik gelişmelere açık kimseler olmalıdır.

 

Ahşap Doğramacı ve Kaplamacının Okulu
Mesleğin eğitimi; yeterli sayıda müracaat olması durumunda yaygın mesleki eğitim kurumlarının “İnşaat Teknolojisi” alanı “Ahşap Doğrama ve Kaplamacılığı” dalında verilmektedir. Ayrıca örgün mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarının aynı alan ve meslek dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

 

Ahşap Doğramacı ve Kaplamacının Okulu Kaç Yıllıktır
Ahşap Doğramacılığı ve Kaplamacılığı mesleğinin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 3 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1,5 yıldır. 3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

 

Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı Diploması
Çıraklık eğitimini tamamlayanlara eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları halinde “Kalfalık Belgesi” ve “Kalfa” unvanı verilir.

 

Ahşap Doğramacı ve Kaplamacı Çalışma Alanları
Meslek elemanları mobilya ve dekorasyon ile ağaç mamuller işleme fabrikalarında çalışabilirler. Meslekte, genelde iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı alanında alüminyum ve plastik doğramacılığın artış göstermesi, iş kapasitesinin biraz azalmasına sebep olmakla birlikte, yine de, ahşap doğramacılığı alanında iş bulma olanakları bulunmaktadır.Özellikle, ahşap dekorasyon alanında uzmanlaşarak çalışan kişilerin ücretleri daha yüksek olabilmektedir. İş bulma olanakları bakımından, bu alanda gelişmeler görülmektedir. Girişimcilik özelliği olan kişiler, kendi işyerlerini kurarak, kendi adlarına da çalışma olanağı bulabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver