Ağızdaki Yaralar AFT Nedenleri Belirtileri-Ağız Ülserleri Tedavi Yolları Hakkında Bilgi

Aşağıda Ağızdaki Yaralar AFT Nedenleri Belirtileri-Ağız Ülserleri Tedavi Yolları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağızdaki Yaralar AFT Nedenleri Belirtileri-Ağız Ülserleri Tedavi Yolları

AFT olarak bilinen ve ağız içerisinde özellikle yumuşak epitel hücrelerinin yoğun olduğu damak, yanak içi, dudak içi, ve dil bölgesinde görülen beyaz, küçük ve yuvarlak halkalar biçiminde görülen ağız yaraları bir çok kişinin ağzının tadını kaçıran bir ağız yolu rahatsızlığıdır. AFT yaraları aynı zamanda ağız içi ülseri olarak ta adlandırılmaktadır. Her ağız içi yarası AFT yani ağız ülserleri olmamakla birlikte bilinen ve en fazla rastlanan tekrarlayici ağız içi yaraları aft (aftöz ülser) adı verilen ağız ülserleridir. Şimdi sizlere kısa ve öz bir yazı sunacağız. Bu yazıda AFT nedir, AFT belirtileri nelerdir, AFT nasıl tedavi edilir bu sorulara yanıtlar bulabileceksiniz.

Aft nedir?

Aft dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanaklarin iç kisimlarinda görulen kuçuk, yüzeysel ülserlerdir. Ağız Ülserleri çok agrılıdırlar ve 5-10 gun sürerler.

Nedenleri

Neden olabilecek etkenler arasinda stres, travma, asitli yiyecekler (domates, turunçgiller, vs.) gibi lokal tahriş edici maddelere sayilabilir.

Aft baSkasina bulaşir mi?

Hayir. Bölgesel yayilimi veya bir başkasina bulaşmasi söz konusu degildir.

Tedavi

Tedavi direkt olarak az önce bahsedilen rahatsizlik verici durumlarin ortadan kaldirilmasi ve enfeksiyondan korunma ile olur.

Kenacort-A orabase gibi haricen kullanilan bir kortikosteroid veya pyralvex solusyon gibi ilaçlar tedavide kullanilmaktadir. Ayrica aşiri agri duyuluyorsa aft in uzerine kisa sure için (7-10 dakika) bir adet aspirin koymak (emmeyin veya yutmayin) faydali olacaktir. Sik olarak meydana gelen veya uzun sureli devam eden aft durumunda bir hekime görunmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver