Ağız Kokusu Nasıl Geçer-Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Ağız Kokusu Nasıl Geçer-Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağız Kokusu Nasıl Geçer-Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Ağız kokusu ile ilgili kişisel şikayetler daha çok Ramazan ayında ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise ramazan boyunca açlıktan dolayı ağız kokusu sorunu ile karşı karşıya kaldığımızdır. Ancak ağız kokusu sadece Ramazan ayına özgü bir şikayet olmayıp, her zaman görülebilen ve peşimizi bırakmayan oldukça sinsi bir ağız sorunudur.

Ağız kokusu bir takım kişilerde diş fırçalansa bile devam etmektedir. Ağız kokusunun ne önemli nedenleri yediğimiz besinlerin sindirimi esnasında artan yemek artıkları bakteri oluşumuna neden olmaktadır. Bu bakteriler dişin derinlerine kadar inebilmekte ve oksijene ihtiyaç duymaktadırlar. Derin dokularda oksijen temin edemediklerinde bakteriler sülfür salgılarlar. Bu sülfür adı verilen kükürt bileşiğinin yan ürün olarak ortaya çıkması kötü nefes kokusuna neden olmaktadır. Bakterilerce sülfür salgılanması daha çok yemek yenildiğinde, alkol tüketildiğinde veya uzun süre ağzı kapalı tutulduğunda meydana gelmektedir. Ağız kokuları ile ayak kokusunun aslında nedenleri ortaktır. Mesela sarımsak ve soğan tüketildiinde ağız kokusunun meydana gelmesinin nedeni yine bu yiyeceklerin bakterilere sülfür salgılatmasıyla ilgilidir.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Ağız kokusunu gidermek için çok karmaşık tedbirler almanıza gerek yok. Evde alabileceğiniz bir kaç basit tedbir ile ağız kokusunu önlemek mümkündür. Gün boyu su içmek, klor dioksit içeren ağız gargaraları kullanmak ve maydonoz gibi oksijen açısından zengin besinler tüketmek ağız kokusunu gidermek için oldukça yararlı olmaktadır.
Şekerli sakızlar da mikrop üremesine yardımcı olduğu için çiğneyeceğiniz sakızın şekersiz olmasına özen gösterin. Örneğin naneli sakızlar hem kötü kokuyu kamufle eder, hem de tükürük salgılanmasını arttırır. Tükürük kötü kokuya yani ağız kokusuna karşı en büyük silahtır.

Ağız kokusuna iyi gelen bitkiler arasında tarçın’ı da hatırlamak gerekir. Tarçın anti-bakteriyel bir bitki olup ağıza alındığında ağızda ağız kokusuna neden olan mikropları öldürücü etki yapmaktadır.

Bir dilim ekmeği ağzınızda 5 dakika süreyle çiğnerseniz ağzınızda kalan kötü ağız kokusu yok olup gidecektir.

Kronik Ağız Kokusu Ne Demek-Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir

Ağız kokusunun en kronikleşmiş haline tıp dilinde halitosis adı verilmektedir. Dünyada yaklaşık olarak 100 milyon kişi kronik ağız kokusu şikayeti çekmektedir. Bu resmi rakandır. Bir de ağız kokusu nedeniyle hastanelere ve sağlık kuruluşlarına gitmeyenler hesaba katıldığında durumun vahameti ortaya çıkmaktadır. Halitosis için bitkisel kürler ve doğal çözümler de pek etkili değildir. Halitosis nedenleri olarak daha çok diş çürükleri, bademcik, damak, dil ve nefes borusu gibi bölgelerde çoğalan bakteriler, diş plakları ve diş eti hastalıkları, diş diplerinde oluşan bakteriyel oluşumlar gibi bir çok neden sayılabilmektedir. Kronik ağız kokusu şikayetlerinin tedavisi için ağız kokusuna neden olan etkenlerin tespit edilerek buna yönelik bir tedavi sürecine girilmesi faydalı olacaktır.

yla bilinir ve 90 milyon civarında insan bu hastalığa sahiptir. Halitosis söz konusu ise bu yöntemler de işe yaramayacaktır. Kötü ağız kokusu aynı zamanda çürük diş veye diş eti hastalıklarının da habercisi olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver