Ağız Kanseri

Ağız Kanseri Nedir?
Ağız Kanseri Hastalığı, dudak, dil, diş etleri, ağız tabanları ve damak bölgelerinde meydana gelen bir rahatsızlık olarak belirlenmektedir.“Erken teşhis hayat kurtarır” sloganı çok önemli bir noktaya değindiğinden eğer ki erken teşhis konulursa hastalığı yenebilme kolay olmaktadır fakat eğer ki erken teşhis ve tanı konulamaz ise ağız kanseri hastalığı, öncelikle sürekli ağrılar yaşamaya ardından ağız fonksiyonunun işlevini yerine getirememesine ve buna müteakiben ağız ve yüz deformasyonlarına ve hatta da ölümcül boyuta kadar ulaşabilmektedir.

ağız kanseri hastalığı

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok insanın diş doktorlarından korkması aslında hem sağlıklı yaşamdan uzaklaşması hem de eğer ki bir hastalık oluşuyorsa belirtilerini sezemediğinizde doktorunuzun incelemesi sayesinde erken teşhis konulmaya ve tedavilere başlanmaya kadar olumluluklar içerebilmektedir. Fakat çoğu insan sağlıklı yaşamından doktorlara gitmekten korkmasıyla ödün vermektedir. Ağız kanserine yakalanmamak için sizlerde diş hekimlerinize belirli periyotlar halinde kontrolünüzü yaptırmalısınız.

Ağız kanserinin henüz tam olarak sebebi belirlenemese de şu nedenlerin; içki ve alkol tüketimi, tütün ürünleri tüketimi, besin gıdalarındaki karsinom oluşturan maddeler ve güneş ışığını fazla miktarda vücudunuzda tutmak gibi oldukları sayılmaktadır. Ayrıca her hastalıkta ki gibi mutlak faktör de irsi/kalıtsal olarak ağız kanserinde de oluşmasıdır.

Ağız Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
Ağız çevresi veya iç bölgesinde meydana gelen kırmızı ve beyaz renkli oluşumların ortaya çıkması,
Ağzın iç bölgesinde oluşan kabarıklaşmalar, şişmeler ve tahriş yapıların oluşması,
Ağız ve boğaz arasında meydana gelen kanamalar,
Yutkunamama veya acı çekerek yutkunmalar,
Sesinizde meydana gelen boğukluk veya bozukluklar,
Çene oynatma ve dil hareketlerindeki zorlanmalar ve uyuşmalar,
Çene yapılarındaki şişlikler ve protez bozuklukları gibi oldukça fazla belirtiler mevcuttur. Ağız kanseri hastalığının başlangıcında ağrılar ortaya çıkmayabilir fakat hastalığın seviyesinin ilerlemesi sebebiyle ağrılar başlamaktadır ve gittikçe de artmaktadır. Bu kadar çok belirtiye rağmen çoğu kişi bilinçsiz olduğundan ağız kanseri hastalığı olduğunu bilmemektedir fakat düzenli kontrollerinizi diş hekimlerinize yaptırırsanız, hastalıktan uzak durma veya yakalandığınızda da erken teşhis konulabilme gibi artı yönleri kazanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver