Ağır Karaciğer Yetmezliği, Akut Karaciğer Yetmezliği, Hafif Karaciğer Yetmezliği

karaciğer yetmezliği, karaciğer yetmezliği belirtileri nelerdir, karaciğer yetmezliği nasıl anlaşılır, karaciğer yetmezliğinin belirtileri

Karaciğer yetmezliği belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

İç organlarımızdan olan karaciğerin görevlerini kısmi olarak ya da tamamen yerine getirememesinden kaynaklanan soruna karaciğer yetmezliği adı verilmektedir. Karaciğer yetmezliği çağımızın en sık rastlanan sağlık problemlerinden biri olmakta ve çoğu birey bu sorunla başa çıkmak için çaba sarf etmektedir.

Karaciğer çok fonksiyonlu bir organdır. Bu fonksiyonlarında husule gelen aksamaların sıkça görülmesi tıp tarafından normal karşılanmaktadır. Fonksiyonlarda ortaya çıkan aksamalar eğer küçük çaplı ise hafif karaciğer yetmezliği, büyük çaplı ise de ağır karaciğer yetmezliği olarak tanımlanır.

Karaciğer yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

 

Hastalarda karaciğer yetmezliğinden kaynaklanan bazı sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu sağlık sorunları karaciğer yetmezliğinin belirtileridir. Ortaya çıkan bu belirtiler doğrultusunda karaciğer yetmezliğinin tanısı konur. Bunlar; mide bulantısı, bağırsaklarda biriken gazın karna verdiği şişkinlik, hem ruhsal açıdan hem cinsel açıdan güç kaybı, sürekli uyuma isteği, ani giren baş ağrıları, egzama gibi şikayetlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver