Adet Sancısına Bitkisel Çözüm-Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler Hakkında Bilgi

Aşağıda Adet Sancısına Bitkisel Çözüm-Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adet Sancısına Bitkisel Çözüm-Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

adet sancısı

adet sancısı

Adet sancıları hiç şüphesiz bir çok kadının her ay çekmek zorunda kaldığı ortak bir sorun. Özellikle adetin başlamasından birkaç gün evvelinden karın bölgesi, bel ve kasık bölgelerindeki şiddetli ve dayanılmaz sancılar kadınların hem özel hayatını hem de iş hayatındaki performansını ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Adet sancıları için doktora gitmekte elbette büyük fayda var. Ancak doktora gitmeye pek zamanım yok o nedenle bitkisel çözümler ile adet sancılarının üstesinden gelmek veya en azından hafifletmek istiyorum diyorsanız bu durumda da şifalı bitkiler ile adet sancılarına belirli ölçüde çözümler geliştirebilirsiniz.

Adet Sancısından kurtulmanın en kestirme yolu hiç şüphesiz ağrı kesici haplar kullanmak. Ama uzun dönemde ağrı kesicilerin bir takım yan etkileri ve zararlarının ortaya çıktığı da bilinen bir gerçek. Bu durumda Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin bitkisel kürlerine kulak verelim ve adet sancısını geçirmeye hangi bitkiler iyi geliyor öğrenelim.

Adet sancısına karışık bitki çayı
Adet sancısını geçirici etkilerinin olduğu bilinen Civanperçemi, aslanpençesi, çobançantası ve adaçayı gibi şifalı otların ister hepsini bir arada karışık bitki çayı şeklinde kullanın isterseniz her birini ayrı ayrı kür olarak kullanın. Bu şifalı otları bir arada kullanacaksanız içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave etmenizi öneriyoruz. Böylece hem vücuttan toksin atıcı etkisi olacak hem de tadı hoş olacaktır. Bitki çaylarının mümkünse 3 dk dan fazla kaynatılmamasına özen gösterin. Çünkü aşırı kaynatma neticesinde içerisindeki faydalı enzimler yok olabiliyor.

Adet sancısına Soğan suyu
Bir soğanın başına vurup kırın. 1 litre suyun içine koyup haşlayın. Hazırlanmış soğan suyundan 15 gün boyunca günde 2 bardak tüketin. Sebze ve meyveleri, bitkileri tüketmek için hazırlarken asla metal bıçak kullanmayın.

Adet sancısına Safran
Adet sancısını önleyen bir diğer bitki de safran. Peki, adet sancılarını önlemek için safranı nasıl kullanmalısınız? Bir tutam safranı bir fincan kadar suyun içerisine atıp kaynatın. Kaynadıktan sonra bu bitkisel çayı içtiğinizde adet sancılarınız git gide azalıyor. Safranı balla karıştırarak içmek de hem afrodizyak hem de adet söktürücü özellik göstermesinin yanı sıra adet sancılarını giderici bir etki de bırakıyor.

Adet sancısına civanperçemi çayı
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, ağrılı ve sancılı geçen adet dönemlerine karşı civanperçemi bitkisini öneriyor. Bu kürün etkili olabilmesi için adet başlamadan üç gün önce uygulamaya başlamak gerekiyor. Bir tutam civanperçemini (yaklaşık beş gram) yarım litre kaynamakta olan suyun içine atıp ağzı kapalı olarak kısık ateşte 3 dakika demleyin. Soğuduktan sonra süzüp her gün sabah ve akşam bir su bardağı için.

Küçük bir not: Bu çayı her gün taze olarak hazırlamanız gerekiyor. Ayrıca adetin bitimine kadar devam ettireceğiniz bu kürü beş-altı ay boyunca her regl döneminde uygulamanız da yararlı olacaktır.

Adet sancısına neden olan besinler ve yiyecekler nelerdir?

Adet kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi problemler oluyorsa reglden bir hafta önce tuzu azaltmakta fayda var.
Doğal idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi yiyecekler bu dönemde oluşan ödemi giderir.
Adet sancısına karşı fındık, fıstık, et ve balık tüketmelisiniz.

Az işlemden geçmiş doğal yiyecekler, sebze, meyve tüketilmek gerekiyor. Pirinç, patates, yulaf gibi besinler, düşük yağ oranlı beyaz etler, baklagiller, doymamış yağ karbonlarını içeren bitkisel yağlar, sağlıklı beslenmenin temelini oluşturuyor. Regl döneminde buna daha da çok dikkat etmek gerekiyor.

Adet döneminde çikolatadan, çok şekerli, tuzlu yiyeceklerden uzak durulması şart. Doğal isteğe karşı kan şekerini dengede tutmak gerekiyor. Çikolata yenilince şeker yükseliyor ve sonra aniden düşüyor. Vücut da bu ani artış ve azalmaya olumsuz tepki veriyor.

Adet sancısına iyi gelen yiyecekler
Araştırmalar, adet öncesi sıkıntılarının iyi bir beslenme programıyla azaltılabileceğini gösteriyor. B vitamini, kalsiyum ve magnezyum içeren yiyecekler tüketmek, adet öncesi sıkıntılarını azaltmada etkili oluyor.

B vitamini: Ciğer, böbrek, yumurta sarısı, yapraklı sebzelerde bulunur.
Kalsiyum: Süt, balık, ayçekirdeği, soya fasulyesi, yerfıstığı, ceviz, somonda bulunur.
Magnezyum: Mısır, fındık, maydanoz, elma, incir, limon, portakal, unda bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver