Adet Sancısı, Adet Sancısı Neden Oluyor, Adet Sancısı Nedenleri

adet sancısı sebepleri, adet sancısının nedenleri, adet sancısının nedenleri nelerdir, adet sancısının sebepleri

Adet sancısı neden olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ergenlik dönemine girmiş olan her genç kız 28 günde bir adet görmektedir. Sağlıklı ve menopoza girmemiş olan her kadın her ay adet görür. Adet sırasında ağrı hissedilebilir. Bu ağrı bazılarında hafif iken bazılarında da çok şiddetli olur. Karın, bel, sırt ve bacak bölgelerinde ağrılar görülebilir. Adet kanaması sırasında meydana gelen ağrıya tıp dilinde “dismenore” denir.

 

Adet sancısı genellikle adet başlamasına 2-3 gün kala ortaya çıkar ve adetin başlaması ile şiddetlenir. En şiddetli ağrı adetin ilk günü olur. Çoğu kadının adet dönemi ağrılı geçer. Ağrı ile birlikte baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, iştahsızlık, kabızlık yada ishal gibi sorunlarda ortaya çıkabilir.

 

Adet Sancısının Nedenleri

 

Dismenore nedenleri , adet kanının dışarı atılmasından dolayı rahimdeki dolaşım azlığı ve kasılmalardır. Kadınların adet dönemlerinde “prostaglandin” denilen ağzı maddeleri rahim içinde salgılanır. Bu salgılama işlemi sinir uçlarını uyararak ağrının hissedilmesine neden olur. Mide bulantısı ve kusma sorunları ortaya çıkıyorsa dismenorenin şiddetli olduğunu gösterir.

Adet dönemlerinde sancı görülmesi normal bir olaydır. Sancılar kadınların yumurtlamasının göstergesidir. Sancılı geçen o adet, kadının yumurtladığının kanıtı olur.

Bazı kadınlarda kanın dışarı atılması zor olduğu içinde sancılar ortaya çıkar. Kanın dışarı atıldığı kanalın dar yada ters pozisyonda olması kanın dışarı boşalmasına engel olur. Rahim kasları da kanı boşaltmak için büyük çaba sarf eder, bu durumda ağrıya neden olabilir.

Adet sancısının bir diğer nedeni de kadın hastalıklarıdır. Adenomiyozis, myomlar, uterus, tüplerin iltihabi, spiral kullanımı, enfeksiyonlar ve kürtajlar adet kanının dışarı atılmasını sağlayan kanalın daralmasına neden olduğu için sancılar meydana gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver