Adet Kanaması Kahverengi, Adet Kanamasını Kahverengi Olması, Adet Kanamasınının Kahverengi Olmasının Nedeni

adet öncesi kahverengi akıntı hamilelik, adet öncesi kahverengi akıntı neden olur, kahverengi adet, kahverengi adet kanaması

Adet kanaması neden kahverengi olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle üreme çağındaki her kadında sıkça ortaya çıkan bir sorun olan, kahverengi adet kanaması ya da adetten önce kahverengi leke gelmesi, hormonlardan kaynaklı bir sorundur. Hormonların çoğalması ya da azalması sonucu ortaya çıkan kahverengi adet , çoğu kadının endişeye sürükler.

 

Bazı kadınlarda adet öncesi kahverengi lekeler gelirken, bazılarında da adet kanaması koyu kahverengi renkte olabiliyor. Uzmanlar bunun sebebini, rahim içinde yer alan bir doku olan Endometrium (çikolata kisti) ’den kaynaklandığını öne sürmekteler. Endometrium bazen rahim dışında da yer almaktadır.

Endometrium ister rahim içinde ister rahim dışında olsun, adet esnasında hormonların çoğalmasından ya da azalmasından dolayı büyümekte, kalınlaşmakta ve kanamaktadır.

Hormonların yükselmesi ile orantılı olarak büyüyüp kalınlaşan Endometrium, hormonların düşmesi ile de kanamaktadır. Östrojen ve progesteron hormonlarının yükseliş ve düşüşlerine karşı duyarlı olan Endometrium kanaması genellikle kahverengidir. Bu tür durumlarda uzman bir doktora başvurmakta fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver