Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Olur, Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Sürer, Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gündür

adet gecikmesi kaç gün normaldir, adet gecikmesi kaç gün olabilir, adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesi kaç gün sürer

Adet gecikmesi kaç gün sürer?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Alışılagelmiş bir sürecin çok öncesinde ya da çok sonrasında meydana gelen adet kanamaları birçok kadının tasaya düşmesine sebebiyet vermekte ve belki de ciddi kadın hastalıklarının sinyallerini yakmaktadır. Bunu anlamanın en basit yolu aşırı geciken adet kanamalarınızda uzman kadın hastalıkları doktoruna başvurmaktır.

 

Ergenlik dönemine girmiş sağlıklı her genç kız, menopoz dönemine kadar her ay düzenli adet görmekte ve sağlıklı bir adet kanaması da 28 günde bir görülmektedir. Normal adet kanaması 28 gün olarak kabul edilmiş olup bazı sebeplerden ötürü kanama gecikmekte ya da erken bir dönemde meydana gelmektedir. Bu tür durumlar kadınların endişelenmesine yol açarak akla hemen kötü bir sorunun varlığı getirilir. Ancak bazı geciken ya da erken olan adet kanamaları da normal kabul edilebilir.

 

Adet gecikmesi kaç güne kadar normaldir?

 

Her ay ortalama 28 günde bir kanama olması gerekirken, bu süreden erken yani 21. günde ya da geç yani 35. günde görülen kanamalar normal kabul edilebilir. Adet gecikmesinin 7 gün olması normal sayılan bir adet kanamasıdır. Ancak 7 günden sonra görülen adet kanamaları için bir şeyler muhakkak yolunda gitmiyor demektir.

Adet gecikmesinin sebebi eğer gebelik değil ise, stresten, hastalıktan, kullanılan ilaçlardan, aşırı kilo alımından ya da menopozdan şüphe edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver