Adet Düzensizliği Gebelik Arasındaki İlişki-Adet Gecikmesi Düzensizlikleri Hamilelik ve Gebeliğe Engel Midir Hakkında Bilgi

Aşağıda Adet Düzensizliği Gebelik Arasındaki İlişki-Adet Gecikmesi Düzensizlikleri Hamilelik ve Gebeliğe Engel Midir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adet Düzensizliği Gebelik Arasındaki İlişki-Adet Düzensizlikleri Hamilelik ve Gebeliğe Engel Midir

Adet düzensizlikleri nelerdir?

Bazen kadınların adet döngüsü adı verilen aylık kanama periyodunda ortaya çıkan gecikmeler ve düzensizliklere, adet düzensizlikleri adı verilmektedir. Adet düzensizliklerinde adet kanamasında gecikmeler, ağrılar, ve sancılar görülebilmektedir. Adet düzensizlikleri şayet hamilelik nedeniyle görülmüyorsa genellikle bir sağlık sorununa işaret edebilmektedir. Bu sağlık sorunu demir eksikliği gibi basit şikayetler olabileceği gibi, aşağıda sizlerle paylaşacağımız daha ciddi sağlık problemlerinden dolayı da kaynaklanabilmektedir.

Adet düzensizliklerinin nedenleri nelerdir:

– Adet Gecikmesi (Amenore): Adet gecikmesi, smenore 16 yaşından büyük bayanlarda 3 ay ve daha fazla süreyle adet gecikmesi durumuna verilen isimdir. Adet gecikmesi olan kadınlarda adet gecikmesi, hamilelik gibi nedenler olmaksızın ortaya çıkmaktadır.

Amenore bir hastalık değildir. Genellikle başka bir sağlık sorununun bir belirtisidir. Olası adet gecikmesi nedenleri, orta ya da aşırı düzeyde fiziksel veya psikolojik stres, tümörler, ve hormonal sorunlar, yeme bozuklukları (anoreksiya nervoza gibi), ağır egzersiz yapmak gibi sebepler sayılabilir. Olan polikistik over sendromu (PKOS) , olan kadınlarda adet gecikmesi rahatsızlığına da rastlanılmaktadır

Amenore nedenleri ancak bir sağlık merkezinde muayene olarak ortaya çıkarılabilmektedir. adet gecikmesi tedavisi, adet gecikmesi (amonore9 hastalığının altında yatan nedenine bağlıdır. Şayet adet gecikmesi, aşırı kilo, stres, veya aşırı fiziksel aktivite nedenleriyle ortaya çıkmış ise bu durumda yaşam tarzınızda meydana getireceğiniz değişiklikler hastalığı geçirebilmektedir. Ayrıca diğer durumlarda ilaçlar ve oral kontraseptifler adet gecikmesi sorununu çözmeye yardımcı olabilir.

Adetin seyrek görülmesi (oligomenore) durumu: Seyrek adet görme hali daha çok polikistik over sendromu (PKOS) olan kişilerde görülmektedir.

Prematüre over yetmezliği (POF) – POF 40 yaşından daha genç kadınlarda yumurtalık faaliyetlerinin ani bir biçimde durması haline verilen isimdir. Prematür Ovarian Yetmezliği olan kadınlarda adet ya hiç görülmez veya düzensiz periyodlarla görülür. Prematür Ovarian Yetmezlik Rahatsızlığı olan kadınların hamile kalmaları zor da olsa imkansız değildir. Bu hastaların yumurtalıklarının tekrar normal çalışmasını sağlamak için kanıtlanmış bir tedavi yöntemi yoktur. Genellikle Prematüre over yetmezliğinin tedavisi amacıyla uygulanan östrojen replasman tedavisi (ERT), kadınlara öztrojen ve diğer hormonların takviyesini yaparak kemik erimesi gibi sorunlara çözüm olmakla birlikte adet düzensizliklerine çare olmamaktadır.

Rahim Miyomları: Rahim Miyomları çocuk doğurma çağındaki kadınlarda en sık görülen iyi huylu tümörlerdir. Rahim Miyomları olan kadınların büyük çoğunluğu doğurganlık ve gebelik sıkıntısı yaşamazlar. ile en çok kadın doğurganlık ile ilgili sorunlar var ve hamile alabilirsiniz. Ancak rahim miyomu olan bazı kadınlarda doğal yollardan hamile kalmak mümkün olmayabilimektedir.

herhangi bir belirti göstermeyen miyomların tedavisine de gerek bulunmamaktadır. Ancak bazı kadınlarda ağır adet dönemleri ağrılı geçebilmekte ve iki adet döneminde bile kanama şikayeti görülebilmektedir. Miyom tedavisinde ilaçlar genellikle miyomdan kaynaklanan, ağrı gibi şikayetleri geçirebilmekte ve hatta miyomların büyümesi de ya yavaşlatılmakta ya da durdurabilmektedir. Miyom tedavisinde cerrahi yöntemler de kullanılmaktadır.

Endometriozis – Endometriozis genellikle bir kadının rahim içinde büyüyen dokularınınrahim dışında büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Endometriozis adet döneminin ilk birkaç gün öncesinde ve adet sırasında ağrıya neden olabilir. Endometriozis olan kadınların yüzde 50 ila yüzde 30unda kısırlık yani gebe kalamama riski görülmektedir. Bu da kadınlarda kısırlığın nedenleri arasında en yaygın görülen 3. nedendir. . Endometriozis olan kadınlarda adet dönemi oldukça sancılı ve ağrılı geçebilmektedir.

Endometriozis ağrılarını gidermek için tedavisinde ağrı kesici ilaçlar, hormon tedavisi ve cerrahi yöntemler de dahil olmak üzere çeşitli yolları bulunmaktadır.

Endometriozis ile ilişkili kısırlık sorunları için bir takım tedavi yolları vardır. infertilite için bazı tedaviler de vardır. Klasik tüp bebek tedavisi (vitro fertilizasyon) Endometriozis hastalarında kullanılan en garantili kısırlık tedavisidir. Bu sayede hamilelik ihtimali bir hayli arttırılabilmektedir. Diğer yandan Endometriozis hastalığının tedavisi için hormon tedavileri ve cerrahi diğer kısırlık tedavi seçenekleri sunuyoruz.

Dismenore – Dismenore, ağrılı adet görme rahatsızlığı olarak ta bilinmektedir. Her ne kadar şiddetli adet sancısına neden olsa da ciddi bir sağlık riski bulunmamaktadır. Dismenore genellikle enfeksiyonlar, endometriozis, ya da yumurtalık kisti ile karıştırılabilmektedir.

Adet Sancıları Nasıl Geçer: Sancılı adet görme şikayeti olan kişilerin , bazen ısıtma pedleri kullanması, veya sıcak banyo yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu yöntemler adet sancısını azaltıcı etki yapmaktadır. Ağrı kesiciler de adet sancılarını geçirmek için yardımcı olabilir. Doktorlar, doğum kontrol hapları ya da doğum kontrol iğnelerini de adet sancısı olan kadınlara tavsiye etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver