Adet Düzensizliği, Adet Düzensizliği Neden Olur, Adet Düzensizliği Nedenleri

adet düzensizliğinin nedenleri, düzensiz adet dönemi, düzensiz adet görme, düzensiz adet görme nedenleri

Düzensiz adet nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Düzensiz adet kanaması gören her kadın muhakkak uzman bir doktora başvurmalı ve sorunun kaynağı belirlenerek bir an önce tedaviye başlanmalıdır. Kadın doğum uzmanları düzensiz adet nedenini tespit ederek uygun tedavi yöntemini uygulayacak ve sizleri bu konuda bilgilendirecektir. Biz ise, bu makalemizde adet düzensizliğine neden olan etkenleri sizlerle paylaşacağız.

 

Anormal bir sorun olan düzensiz adet kanaması, her kadında aynı şekilde meydana gelmemekte ve yaşa bağlı olarak sebeplerde değişmektedir. 28 günde bir görülmesi gereken adet kanaması, ya daha geç yada daha erken bir zamanda meydana geliyorsa, düzensiz kabul edilmektedir. 21 günden önce ve 35 günden sonra görülen adet kanamaları düzensiz kanamaya girer.

 

Adet düzenliğinin nedenleri

 

Eğer adet kanaması sürekli erken oluyorsa, hormon dengesizliğinden şüphe edilmektedir. Sık aralıklarla olan erken adet kanaması stres, egzersiz ve günlük yaşamdaki ani değişkenliklerden meydana gelmektedir. Ayrıca, aşırı sigara ve kahve tüketimi de adetin erken görülmesine sebep olur. Bu sorun tedavi edilmezse kısırlığa yol açabilir.

Geciken adet kanaması düzenli bir cinsel hayatı olan ve cinsel ilişki sırasında korunmayan kadınlarda gebeliğin göstergesidir. Ama sorun sürekli devam ediyor ve gebelik söz konusu değilse stres, seyahat etme, mevsim değişiklikleri, ruhsal sorunlar adet gecikmelerine neden olan etkenlerdir. Ayrıca adet gecikmesi kullanılan doğum kontrol ilaçlarının yan etkisi de olabilir. Kürtaj ve benzeri cerrahi işlemler gören kadınlarda da adet gecikmesi meydana gelebileceği gibi, menopoz öncesinde de bu sorun yaşanır.

Poliskistik over sendromu, miyom ve yumurta kistleri de düzensiz adet nedenleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver