Adet Düzensizliği, Adet Düzensizliği Nasıl Olur, Adet Düzensizliği Nedenleri

adet düzensizliği nedenleri ve tedavisi, adet düzensizliği nedir, adet düzensizliği sonuçları, adet düzensizliğinin nedenleri

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliği Nedenleri Ve Tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda, Adet yani regl her ay döllenmemiş yumurtaların rahim iç yüzeyine gelip yapışmasına ve rahimden beslenmesi için damarlanmasını sağlayan bir tabaka oluşur. Bu tabakada döllenme olmadığında bu duvar görevini tamamlayarak dokusunu yeni dokuya bırakır. Ve eski doku dökülür. Bu olaya da halk arasında adet görme tıp dilinde ise regl adı verilir. Bu yazımızda adet düzensizliğinin nedenlerine ve tedavisine deyiniyoruz..

Adet görme düzensizliği iki şekilde görülür.Biri 15-20 günde bir görüldüğünde sık adet görme,diğeri ise 35 günden uzun iki üç ayda bir gibide görülebilir.Adet dışındaki dönemler kanamalar olursa,adet görme süresi uzarsa,kanama miktarı çok fazla olursa bunlarda bir adet düzensizliği belirtisidir.Adet kanamasında 8 ile 10 gün devam ederse düzenizdir.Günde kullanılan 6 ile 12 ped sayısı da kanamanın fazla olduğunu göstergesidir.

Adet miktarının fazla olması adet düzensizliği ise çok az olması da düzensizlik demektir.Doğum kontrol ilaçları kullanan kadınların adet miktarında azalma görülür.Yine doğum kontrol amaçlı kullanılan spirallerde kanama miktarını azaltabilir.

Adet düzensizliğin en ilerlemiş boyu ise hiç adet görmemektir.Bu olay tıp dalında “amenore” olarak adlandırılır.Bir bayanı adet görme yaşı 15-16’dır.Eğer bu yaşlarda halen adet görmemişse mutlaka sebepleri vardır ve araştırılmalıdır.

Bunların dışında özel durumlarda adet görülmez.Gebelik ergenlik öncesi menopoz ve emzirme dönemleri özel dönemlerdir.

Bu gibi adet düzenliği sorunlarından biri ile karşı karşıya iseniz hemen bir jinekologa gitmeniz gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver