Adet döneminde sivilceler nasıl geçer-regl sırasında sivilcelerin tedavisi ve sivilcelerden kurtulma yolları Hakkında Bilgi

Aşağıda Adet döneminde sivilceler nasıl geçer-regl sırasında sivilcelerin tedavisi ve sivilcelerden kurtulma yolları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adet döneminde sivilceler nasıl geçer-regl sırasında sivilcelerin tedavisi ve sivilcelerden kurtulma yolları

Adet döneminde kadınlarda östrojen hormonu seviyesinde görülen bir takım dengesizlikler neticesinde ergenlik sivilceleri gibi sivilce oluşumları görülebilmektedir. Bu yazımızda adet dönemi sivilceleri nedenleri tedavisi ve bitkisel çözümler hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız.

Kimi kadınlar adet dönemi sırasında ve öncesinde, kendilerinde vücut ve psikoloji açısından değişiklikler farkederler. Doktorlar bu değişikliklere neden olan sendromların nedenini tam olarak bilememekle birlikte hormonal değişikliklere bağlı olduğunu söylemektedirler. Adet döneminin ikinci yarısında vücuttaki projesteron miktarı yükselir. Sonra da adetin başlamasına yaklaşık 7 gün kala projesteron ve estrojen seviyeleri birlikte düşer.

Kimi kadınlar adetlerinden birkaç gün ya da bir hafta önce kolayca huzursuz olduklarını ya da depresyona girdiklerini farkederler. Kimileri normalden çabuk sinirlendiğini, ya da normalden kolay ağladığını söyler. Bazıları belirli yiyeceklere karşı aşırı derecede yeme isteği duyar. Bu tip psikolojik değişiklikler adet öncesi sendromunun sonucu olabilir. Bu sendrom vücut hormonlarındaki değişikliklere bağlıdır. Hormon seviyeleri yükselip düştükçe fiziksel ve psikolojik duyguları da etkileyebilir. Kimi kadınlar tüm bunların yanısıra su birikmesi nedeniyle kendilerini şişmiş hissedebilirler, göğüsleri kabarıp ağrıyabilir. Bu sendromlar genellikle adet dönemi başlayınca sona erer ancak her seferinde yeniden kendini gösterir.

Adet öncesi sendromu yaşayanlar aşağıdakiler ile karşılaşabilirler:

akne (sivilce)
şişme
halsizlik
sırt ağrıları
meme ağrıları
başağrısı
kabızlık
ishal
aşırı yeme isteği
depresyon, sıkıntı
huzursuzluk
konsantrasyon bozukluğu
stresle başetmede zorlanma
Genç kızlarda adet döneminin belli zamanlarında sivilce görülmesi de az rastlanır bir durum değildir. Yine ergenlik ile bağlantılı olarak hormonlar bu sivilce ve döküntülerin nedenidirler. Yaş ilerledikçe bu sorun da seyrekleşir.

Adet öncesi sendromları hafifletmek de mümkün…

Adet öncesi semptomları hafifletmenin birkaç yolu var. Taze sebzeler ve meyveler ile düzenli beslenmek ve cips, kraker gibi yiyeceklerden uzak durmak yardımcı olabilir. Aynı zamanda tuz ve kafein tüketiminizi de azaltırsanız önemli ölçüde yarar sağlayabilirsiniz.

Günlük egzersizler ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri kimileri için işe yarayabilir. Uzmanlar tüm bunların yanısıra kalsiyum alımını arttırmanın da yarar sağlayacağını söylüyor. Bu durumda saldırın süte!

Ağrı kesiciler ise baş ve sırt ağrılarına iyi gelebilir. Ancak sancılarınız bu şekilde geçmiyorsa doktora görünmekte fayda var.

Düzensiz Adet ve Kabuslarımız Sancılar

Vajinal Akıntılarımda Değişiklik Olması Normal mi?

Adet sırasında cinsel ilişkiye girmekle hamile kalınır mı?

Tampon bekareti bozar mı?

İlk kez…

Genç Kızlarda Adet Dönemi

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver