Adet Döneminde Beslenme, Adet Döneminde Beslenme Önerileri, Adet Döneminde Nasıl Beslenmeliyiz

regl döneminde beslenme, regl döneminde nasıl beslenmeli, regl döneminde ne yenmeli,

Regl dönemi beslenme önerileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Taylan Kümeli’nin adet döneminde beslenme önerilerine bu sayfamızda yer vererek bizi ziyaret eden bayanların bilgilenmesini ve bu önerilerden faydalanmasını sağlıyoruz. Ünlülerin diyetisyeni olarak tanıdığımız Taylan Kümeli, kadınların regl döneminde beslenmelerini ele alarak bunun en doğru şekilde nasıl yapılacağını, nelere dikkat edilmesini ve hangi yiyeceklerin adetin sebep olduğu sıkıntıları azaltacağını şöyle açıkladı:

Regl döneminde dengeli ve yeterli beslenmenin oldukça önemli olduğunu söyleyen Taylan Kümeli, bu dönemde kuru yemişlere ağırlık verilmesini önermektedir. Kuru yemişler ihtiva ettiği biyoaktif bileşenler, alfa-tokoferol, E vitamini gibi antioksidanlar ile protein, posa, bakır, folat, selenyum, magnezyum, çinko, demir, niasin, folat,  B grubu vitaminleri, fitokimyasallar ve uygun yağ asitleri ile gerçekten bu dönemde çok önemli yiyeceklerdendir.

Regl döneminde çoğu kadının kan şekeri düşmektedir. Kan şekerini dengede tutabilmek için baklagiller, kepekli ürünler, bulgur vb. gıdalara ağırlık verilmelidir. Taylan Kümeli brokoli, kabak, et, süt, balık, yumurta, kuru baklagiller, tam tahıllar, çikolata ve bademi öncelikli tutmaktadır.

Tuz alımına da çok dikkat edilmelidir. Vücutta ödem varsa tuzdan uzak durulmalıdır. Ayrıca adet döneminde kabızlığı önleyen ve tokluk hissi veren posalı gıdalara da ağırlık verilmelidir.

Regl döneminde kadınların az ve sık yemelerini öneren Taylan Kümeli, çay, kahve ve alkol alımının sınırlandırılmasını, stresten uzak durulmasını, imkan varsa yoga yapılmasını önermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver