Addison Hastalığı Nedir?

Addison Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Addison terimi, böbrek üstü bezlerdeki yetmezlikleri veya bu bezlerin yaptıkları işleri yavaşlatması veyahut hiç yapmamaya başlamasını ifade etmektedir. Böbrek üstü bezlerdeki yetmezlikler veya işlevlerini yapmamaları neticesinde önemli olan şu hormonlar; adrenalin, aldesteron, cinsel işlevli hormonlar, kortizol ve noradrenalin vb. üreyemedikleri için görevlerini yerine getiremezler.

Kolesterol, böbrek üstü bezlerdeki çeşitli hormonların ana maddesi olarak belirlenmiştir. Bu nedenledir ki kolesterol ana madde olduğu için kimyasal gelişmeler neticesinde hormoncuklara dönüşüm işlemini gerçekleştirmektedir. Kimyasal tepkimelerin oluşumu için ana madde kolesterolün gerekliliği kadar çok sayıdaki enzimlerinde önemi oldukça büyüktür. Enzim sayısı veya miktarındaki olumsuz gelişmeler neticesinde üretim faktör zinciri bozularak halkalardaki şekil değişikliklerine ve dolayısıyla da hormonların üreyememesine ve işlev görememesine sebep olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Addison bulguları, böbrek üstü bezlerdeki üç katmanda da ortaya çıkması neticesiyle hormonal eksiklik olarak böbrek üstü bezleri yetmezliği şeklinde nitelendirilir. Eğer ki Addison bulguları, yüzdelik dilimin 70 ila 80 değerlerine kadar ulaştıysa da bunun Koch Basili sebebiyle böbrek üstü bezlerinin veremi hastalığını ifade etmektedir.

Addison Rahatsızlığı Belirtileri ise; Böbrek üstü bezlerdeki şekil bozuklukları ve peynire benzeyen yapıya sahip olarak iki torbacık şeklini alması gibi doktorun görebileceği belirtilerdir. Ayrıca böbrek üstü bezlerin verem şeklinde hastalığa dönüşmesiyle dokulardaki parçalanmalar meydana gelebilir ki buda yüzdelik dilimde 90 MA değerine kadar yayılmasını gerektirir. Fakat tüm bunlara rağmen böbrek üstü bezlerinin yapabileceği üretim miktarının fazlaca olmasıyla yedeklemesinin de bol miktarda yapıldığı bilinmelidir. İşte asıl nokta bu rahatsızlığın belirtilerini gözlemleyebilmek için bütün hormonlarınıza fazlaca yüklenmeli ve bu neticede bazı hormonların işlevini yerine getiremediğini gözlemleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver