Adaçayı faydaları-Adaçayının Sağlığa Yararları-Ada çay neye iyi gelir Hakkında Bilgi

Aşağıda Adaçayı faydaları-Adaçayının Sağlığa Yararları-Ada çay neye iyi gelir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adaçayı faydaları-Adaçayının Sağlığa Yararları-Ada çay neye iyi gelir

Adaçayı nedir ve adaçayı faydaları nelerdir? Latince adı Salvia Officinalis olan adaçayı bitkisi dişotu olarak da bilinir. Ada çayının kullanılan bölümü yapraklarıdır. Yaprakları taze veya kuru olarak kullanılır. Tıbbi adaçayı niteliği olan Salvia Officinalis ülkemizde yetişmemektedir. Ülkemizde de bazı adaçayı türleri yetişmesine rağmen içerikleri bakımından fazla etkili değillerdir.
Adaçayı mayıs ve haziran aylarında çiçek açmadan önce toplanır.

Adaçayı Faydaları Nelerdir ?

Vücudu güçlendiricidir. Hastalık sonrası güçsüzlük durumlarında yararlıdır. Nezleye ve Gripe iyi gelirmi derseniz yanıt evetttir

Bademcik iltihabı, aşırı terleme, farenjit, larenjit, hazımsızlık adaçayının başlıca kullanım alanlarıdır.

Şifalı bitkiler iltihap : Boğaz ve bademcik iltihabına karşı oldukça yararlıdır.

Boğaz rahatsızlığı, bademcik iltihabı, diş iltihapları durumlarında gargara olarak kullanılır. Günde 2-3 defa bitki çayıyla gargara yapılır.

Öksürük için bitkiler : Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer alan adaçayının içinde bulunan cineol adlı madde öksürüğü önleyici özelliktedir.

Gece terlemeleri için adaçayı etkilidir. Almanyada adaçayından ter önleyici ilaç yapılmıştır.

Mide için şifalı bitkiler : Adaçayı mide bulantısına iyi gelir. Gaz söktürücü ve hazmı kolaylaştırıcıdır

İshal kesici etkisi adaçayı yararları arasındadır.

Unutkanlık için şifalı bitkiler : İngilterede adaçayı ile ilgili yapılan bir araştırmada adaçayının hafıza için olumlu etkilerde bulunduğu, unutkanlık sorununa karşı yararlı olduğu tespit edilmiştir. Yine adaçayı bitkisinin, alzheimer sebebiyle azalan bir beyin kimyasalına koruyucu etkide bulunduğu belirlenmiştir.

Kadın hastalıkları için şifalı bitkiler : Östrojen içerdiği için adaçayı kullanımı menapozdaki kadınlar için yararlıdır.

Şeker hastalığına şifalı bitkiler : Almanyada yapılan bir çalışmada aç karnına içilen adaçayının kan şekerini düşürücü etkisi gözlenmiştir.

Diş için şifalı bitkiler : Adaçayı diş dostudur. Dişleri güçlendirici ve beyazlatıcı özelliktedir. Kuru adaçayı yaprağı toz haline getirilerek dişlerin üzerine bastırılmak suretiyle sürülür.

Adaçayı nasıl demlenir ?

Bitki Çayı : 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış adaçayı 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 5 dk demlenir süzülerek içilir. ( adaçayı kesinlike kaynatılmamalıdır) Günde 1-2 bardak tavsiye edilmektedir.

Adaçayının Zararları – Adaçayı yan etkileri var mıdır?

Sürekli ve fazla miktarda kullanımdan kaçınılmalıdır.

Düşük yapma olasılığını artıran bazı maddeler bulunduğundan dolayı hamileler kullanmamalıdır.

Anne sütünün salgılanmasını azaltıcı özelliği bulunduğundan emziren kadınlar kullanmamalıdır.

Bazı kişilerde kan basıncını yükseltebilir.

Küçük çocuklara içirilmesi tavsiye edilmez.

Konsantre adaçayı yağı içilmemelidir.

adacayi gribe iyi gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver