Adaçayı Bitkisi, Adaçayı Bitkisi Ne İşe Yarar, Adaçayı Bitkisi Nedir

adaçayı bitkisi ve faydaları, adaçayı bitkisinin faydaları, adaçayı bitkisinin faydaları ve yararları, adaçayı bitkisisin özellikleri

Adaçayı Bitkisinin Belli Başlı Faydaları

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Adaçayı 60 cm uzunluğunda, kalıcı, alt bölgesi odunsu bir çalı görünümlü bitkidir. Adaçayının çicekleri genel olarak mavi ve lila karışımı bir renkten oluşurlar. Adaçayı bitkisinin  5  ila 10 tane  kadar yaprakları vardır. Adaçayı yaprakları taze ya da kurutulmuş olarak yemeklerde özellikle deniz ürünlerinde baharat olarak tercih edilir. Adaçayının antioksidan ve antimikrobiyal özelliği nedeni ile  organizma için koruyucu bir etki sağlar ve yağların ekşimesini engeller. Adacayının yaparakları da  şifa amaçlı olarak tercih ediliyor. Bizlerde bu nedenle Adaçayının şifalı özelliklerine deyinerek, sizleri bilgilendireceğiz…

 

Adaçayı özellikle diş eti iltihablarında ve bademcik iltihablarında tercih ediliyor ve olukça dayfalı oluyor. Bunların yanı sıra sindirim sistemi problemlerinde, aşırı terlemeyi önlemek için, bebek emziren kadınların emzirmeyi sona erdirmek istediklerinde, menopoz döneminde oluşan problemlere karşı ve alzheimer hastalığında oldukça yaygın şekilde kullanılır.
Adaçayında bulunan esansiyel yağlar bitkinin şifa etkisini arttırıyor. Adaçayının yetiştiği iklim şartları bitkinin şifa oranında büyük bir tol oynuyor.

Adaçayı ile özellikle ağız ve boğaz bölgesinde meydana gelen iltihablı hastalıkların tedavisi mümkün oluyor.
İç hastalıkları alanında özellikle sindirim sistemi ile bağlantılı olarak ve aşırı terlemeye karşı adaçayı tercih ediliyor. Ayrıca adaçayının kan şekerini düşürücü bir etkisi de bulunuyor.

Adaçayı tüketiminde dikkat edilmesi gerekilen en önemli noktalardan bir tanesi bitkinin dozudur. Aşırı miktarda tüketildiğinde adaçayının toksik bir etkisi olabilir bu nedenle özellikle iç hastalıklarında kullanıldığında dozuna dikkat etmek gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver