Acil Yardım Ve Afet Yönetimi Bölümü olan üniversiteler, Acil Yardım Ve Afet Yönetimi Bölümü hangi üniversitelerde var? 2013-2014

Üniversiteye hazırlanan adaylar için, Acil Yardım ve Afet Yönetimi hakkında çeşitli kaynaklardan en yeni bilgileri derledik. Acil Yardım ve Afet Yönetimi mesleğine karar vermeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmanın yararlı olacağını düşünüyoruz(e-okul)

Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Sponsorlu Bağlantılar

Genel Tanım:

Bu bölümün amacı, dört yıllık lisans öğrenimi kapsamında her türlü sağlık kuruluşu ile itfaiye teşkilatı bünyesinde  “uzman”  ve “yönetici”  pozisyonlarında görev alabilecek, bu alanda uygulanan temel yöntemleri bilen ve uygulayabilen, aynı zamanda görev aldığı birim bünyesinde görevli mevcut elemanlara konunun gerektirdiği eğitimi verebilen, görev alacağı birimi sevk ve idare edebilme yetisine sahip uzman eleman yetiştirmektir.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Gelişmiş ülkelerde uygulanan “tek numarayla tüm acil yardım hizmetlerinin karşılanması” itfaiye teşkilatları tarafından yönetilmektedir. Ülkemizin Avrupa Birliği’ne girmek için imzalamış olduğu anlaşmalar ile bu doğrultuda hazırladığı uyum yasalarının bir kısmı da bu konuyu kapsamaktadır. Bu hizmeti vermek için çağdaş donanımlı ve iyi eğitilmiş “Acil Yardım Uzmanı ve Afet Yöneticileri”ne ihtiyaç duyulduğundan bu mesleğin iş olanakları bu doğrultuda paralellik gösterecektir.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

İnsanlara yardım etmekten hoşlanması

Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilmesi

Bedence sağlam ve güçlü kişiler olması

Dikkatli, temiz, titiz, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü olması

Başkaları ile iyi iletişim kurabilmesi

Liderlik özelliklerine sahip olması

Ekip çalışmasına açık olması gerekir.

ACİL YARDIM VE AFET YÖNETİMİ (YGS–2)

ÜNİVERSİTE ADI     Öğretim Şekli     2009 TABAN PUAN     2009 0,8 BAŞ SIRA     2010 TAHMİNİ P.
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ         309,498     103,000     463,480

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver