Acele giden, ecele gider ne demek-atasözü ile kompozisyon örnekleri kısa kompozisyonlar

Acele giden, ecele gider atasözü ile hikaye, atasözü ve ortaya çıkış hikayesi, kısa atasözü hikayeleri, Acele giden, ecele gider atasözü ne anlama gelir manası nedir kısaca özet

Acele giden, ecele gider. Atasözünün Anlamı, Atasözleri Sözlüğü ve Açıklamalı Anlamları

Sponsorlu Bağlantılar

Acele işe şeytanın karıştığı gibi, acele işlerimiz hep bizim dikkatimizi dağıtır, daha dağınık iş yapmamıza neden olur. Acele ile işimizi bitirelim derken başka bir yeri aceleden unuturuz, sonrasında büyük sorunlar yaşarız, mahçup oluruz. Bu yüzden hızlı olmamalı, araba kullanırken bile yavaş gitmeli, hızlı sürerek ecele gitmemeliyiz.

Kaynak:www.atasozlerianlamlari.com

Yaptığımız işleri aceleye getirmeyelim sakin ve düzgün bir şekilde yapmalıyız. Çünkü acele edilen işlerin sonu iyi olmaz. Özellikle trafikte de aceleci olmayalım kazaya sebebiyet vermeyelim.

Acele giden ecele gider Anlamı ve Açıklaması:

Genel işlerde ve özellikle trafikte aceleci olmak istenmeyen sonuçların oluşmasına neden olabilir. Hayırlı sonuçlar almak için bir işte acele etmemeliyiz.

_______________________________________________

Acele giden ecele gider atasözünü haklı kıldıran başınızdan geçen bir olayı ya da hikaye ve kompozisyonları aşağıdan anında bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum ve paylaşımlarınızı eksik etmeyin ….

Acele giden ecele gider ne anlama gelir, Acele giden ecele gider ne demektir anlamı , Acele giden ecele gider atasözünün açıklaması , Acele giden ecele gider Atasözünün Hikayesi , Acele giden ecele gider atasözü ile ilgili Kompozisyon Makale ve Yazılar

Acele İle İlgili Atasözleri, Acele İle İlgili Sözler

• İyi bil ki, bir işte yavaş davranmak, gerçekten de Rahman’dandır. Acele etmek ise lanetlenmiş şeytandandır. Hz. Mevlana

• Acele etmeden, fakat durmadan…    J.W. Goethe

• Acele, kendi ayağına çelme atar.

• Hayra niyet edince, acele et ki; nefsin seni yenipte niyetinden caydırmasın.    Hz. Ali Radiyallahü anh

* Acele etmek şeytanın hilesidir; dayanmak ve işi hesaplamak ise Allah’ın lütfüdür. Hz. Mevlana

• Acele eden kimsenin isabet ettiği az görülmüştür. Hz. Ali

• Sabırda musibet, acelede ise menfaat yoktur. Hz. Ebubekir (r.a)

• Hata; acelenin hayırsız çocuğudur.    Ahmed Rifat

• Sabır sevincin, acele pişmanlığın ifadesidir.

* Acele yürüyen yolda kalır.

• Ağır söz veren, hızlı iş yapar.    Jean Jacques Rousseau

• Sorulara düşünmeden acele olarak cevap verenler, genellikle pişman olacağı cevabı verirler.      Hasan Çalışkan

• Acele etmenin anlamı yoktur. Önemli olan zamanında yola çıkmaktır.    La Fontaine

• Acele gecikmedir.    Quintus

* Ey tez canlı, aceleci, ham kişi! Bir dama bile basamak basamak bir merdivenle çıkılır. Hz. Mevlana

•  Temkinli ve dikkatli davranmak, Allah’tan; acelecilik ise şeytandandır .Hz. Muhammed sallallahü aleyhi vesellem

• Her şeyin bir şerefi vardır: İhsan ve iyiliğin şerefi de acele yapılmasıdır.

• Aceleyi yavaş yapın.    Atasözü
* Acele ise, şeytan karışır.

* Tencereyi bile ocakta yavaş yavaş ustaca kaynatmak gerekir. Delice kaynayan tencerenin pişirdiği yemekten hayır gelmez.
Hz. Mevlana
• Acele eden ya hata yapar, yahut hataya yakın olur. Abdülkadir Geylâni

• Acelecilik, el keser; gevezelik dil.    Cahit Zarifoğlu

•  Ağır, ağır acele et.
* Acele giden ecele gider.

 Hızlı Karar vermekten Kaçının..Güzel bir hikaye..”Lao TZU nun Öyküsü..”

Öykü ünlü Çin düşünürü, Taoizm’in iki kurucusundan biri olan Lao Çu’nun (Lao Tzu) devrinde geçer. Lao Çu bu öyküyü çok sever, sık sık anlatırmış.

Efendim köyde yaşlı bir adam varmış. Çok fakir. Ama imparator bile onu kıskanırmış.. Öyle dillere destan beyaz bir atı varmış ki.. İmparator at için ihtiyara neredeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş, ama adam satmaya yanaşmamış. “Bu at, bir at değil benim için.. Bir dost.. İnsan dostunu satar mı?” dermiş hep..
Bir sabah kalkmışlar ki, at yok.. Köylüler ihtiyarın başına toplanmış.. “Seni ihtiyar bunak.. Bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi. İmparatora satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın. Şimdi ne paran var, ne de atın” demişler..

İhtiyar, “karar vermek için acele etmeyin” demiş.. Sadece ‘at kayıp’ deyin. Çünkü gerçek bu.. Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar. Atımın kaybolması bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı, bunu henüz bilmiyoruz. Çünkü bu olay henüz bir başlangıç. Arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez..”

Köylüler ihtiyara kahkahalarla gülmüşler. Ama aradan iki hafta geçmeden, at bir gece ansızın dönmüş.. Meğer çalınmamış, dağlara gitmiş kendi başına. Dönerken de, vadideki 12 vahşi atı peşine takıp getirmiş.

Köylüler, ihtiyar adamın etrafına toplanıp özür dilemişler.. “Babalık” demişler.. “Sen haklı çıktın.. Atının kaybolması bir talihsizlik değil, adeta bir devlet kuşu oldu senin için.. Şimdi bir at sürün var..”

“Karar vermek için gene acele ediyorsunuz” demiş ihtiyar. Sadece atın geri döndüğünü söyleyin. Bilinen gerçek sadece bu. Ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz. Bu daha başlangıç.. Birinci cümlenin ilk kelimesini okur okumaz kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz?..”

Köylüler bu defa ihtiyarla dalga geçmemişler açıktan ama, içlerinden “Bu ihtiyar sahiden normal değil” diye düşünmüşler.. Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış.

Köylüler gene gelmişler ihtiyara..

“Bir kez daha haklı çıktın” demişler. “Bu atlar yüzünden tek oğlun uzun süre yürüyemeyecek. Sana bakacak başkası da yok.. Şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın” demişler.

İhtiyar “Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz” diye cevap vermiş. “O kadar acele etmeyin. Oğlum bacağını kırdı. Gerçek bu.. Ötesi sizin verdiğiniz karar.. Ama acaba ne kadar doğru.. Hayat böyle küçük parçalar halinde ilerler ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez..”

Birkaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış. İmparator son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmış. Köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar. Köyü matem sarmış. Çünkü savaşın kazanılmasına imkan yok gibiymiş; giden gençlerin ya öleceğini ya esir düşüp köle diye satılacağını herkes adeta biliyormuş.

Köylüler, gene ihtiyara gelmişler..

“Gene haklı olduğun kanıtlandı” demişler. “Oğlunun bacağı kırık, ama hiç değilse yanında. Oysa bizimkiler belki asla köye dönemeyecekler. Oğlunun bacağının kırılması talihsizlik değil, şansmış meğer..”

“Siz erken karar vermeye devam edin” demiş, ihtiyar.. Oysa ne olacağını kimseler bilemez. Bilinen bir tek gerçek var. Benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde.. Ama bunların hangisinin talih, hangisinin talihsizlik olduğunu sadece Allah biliyor.”

Bir yol biter yenisi başlar.

Lao Tzu, öyküsünü şu nasihatla tamamlarmış, etrafına anlattığında: “Acele karar vermeyin. O zaman sizin de herkesten farkınız kalmaz. Hayatın küçük bir parçasına bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının.

Oysa yolculuk asla sona ermez. Bir yol biterken, yenisi başlar. Bir kapı kapanırken, bir başkası açılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum

Cevap Ver