Aç Karnına Kan Tahlili, Kan Tahlili Aç Karnına Mı Yapılıyor, Kan Tahlili Açken Mi Tokken Mi Yapılır

kan tahlili nasıl yapılır, kan tahlili tok karnına mı yapılır, kan tahlili yaptırmaya nasıl gitmeli, kan tahlilinde aç mı olmak gerekir

Kan tahlili aç karnına mı yapılır?

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Romatoloji AnaBilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Tunç, kan tahlili aç karnına mı yapılır sorusunu hayır olarak cevaplayarak, bunca zamandır kan tahlili yaptıracak olan hastalarında sağlık personelleri tarafından gereksiz yere aç kalmaya zorlandıklarını ve bu yanlıştan bir an evvel dönülmesi gerektiğini söyledi. Tunç, kan tahlilinin tok karnına yapılmasında bir sakınca olmadığını ise şu sözleriyle açıkladı:

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık kurumlarında hastalara en çok uygulanan yirmi iki adet hematolojik ve biyokimyasal testlerini defalarca açlık ve tokluk yönünden test ettiklerini ve kan tahlili için aç kalmanın çok gereksiz olduğunu söyleyen Tunç; “Toklukta sadece trigliserit ve kan şekeri değerlerinde yükselme olmaktadır. Bazı laboratuvarların talep kağıtlarında ‘açlık kan şekeri’ istek bölümü bulunuyor. Bu yazı kesinlikle yanlıştır. Toplumdaki şeker hastalarının yüzde 90’dan fazlası tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabet hastalığında ilk önce tokluk kan şekeri yükselir. Bu sebeple toplumdaki şeker hastalarına erken teşhis koyabilmek için kan şekerine toklukta bakılmalıdır. İnsanlarımızı laboratuvar önlerinde aç ve bitkin bir halde görmek herkesi üzüyor. Bu yanlış bilginin bir an önce düzeltilmesi şart” diye konuştu.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver