7.ÜNİTE: ATATÜRK'TEN SONRA TÜRKİYE 7.ÜNİTE: ATATÜRK'TEN SONRA TÜRKİYE ders notları kısa konu anlatımı özet

Etiketler: 7.ÜNİTE: ATATÜRK'TEN SONRA TÜRKİYE 7.ÜNİTE: ATATÜRK'TEN SONRA TÜRKİYE özet konu anlatımı videolu madde madde çok kısa, 7.ÜNİTE: ATATÜRK'TEN SONRA TÜRKİYE 7.ÜNİTE: ATATÜRK'TEN SONRA TÜRKİYE hakkında kısaca bilgi maddeler halinde

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Notu


  7.ÜNİTE: ATATÜRK’TEN SONRA TÜRKİYE

     İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI VE SONRASI   ”Yeni Bir Dünya Savaşı”
                 Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan barış antlaşmaları, devletler arasında kalıcı barışı sağlayamadı.Bu antlaşmalardan birisi de Almanya ile itilaf devletleri arasında 28 Haziran 1919 yılında imzalanan Versay Antlaşmasıydı. Almanyabu antlaşma ile egemenliği altındaki toprakları kaybetti.Ordusu silahsızlandırıldı.İçinde bulunduğu durumdan kurtulmak isteyen Almanya ,sanayisini yeniden güçlendirmek için ham madde arayışına girdi. İtalya ve Japonya ile ittifak antlaşması yaptı.İkinci Dünya Savaşı Almanya’nın Polonya’ya saldırmasıyla  başladı.
                 İkinci  Dünya Savaşı’nda devletler Mihver ve Müttefik Devletler olmak üzere gruplaştılar.
Mihver  Devletler: Almaya , Japonya, İtalya
Müttefik Devletler: İngiltere, SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği), Fransa, ABD
              Türkiye, savaşın dışında kaldı. Ancak İtalya’nın Arnavutluk ‘u  işgali Türkiye’yi Akdeniz’in güvenliği konusunda kaygılandırdı. Akdeniz’in güvenliğini sağlamak amacıyla Türkiye, İngiltere ve Fransa  arasında bir yardım paktı imzalandı.
             Pakta göre; Türkiye bir Avrupa devleti tarafından saldırıya uğrarsa İngiltere ve Fransa’dan yardım görecekti.Buna karşılık İngiltere ve Fransa’ya karşı Akdeniz’de ortaya çıkacak bir saldırıda da Türkiye , İngiltere ve Fransa’ya  yardım edecekti.
               Savaşın şiddetlendiği bir sırada Türkiye İngiltere ve Fransa ile olan anlaşmasına uydu bir yandan da Almanya ile siyasi ilişkilerini sürdürdü.1941 yılnda imzalanan  Türkiye -Almanya dostluk antlaşması gereğince Almanya Türk topraklarına saldırmayacaktı.Türkiye tarafsızlığını koruyacaktı.
               Türkiye İkinci Dünya Savaşı süresince dış politika ve denge siyaseti gereğince tarafsızlığını korumaya çalıştı. Müttefik  Devletlerin ısrarlarına rağmen Türkiye tarafsız durumunu devam ettirdi. 
               Savaşın  sonlarına doğru  özellikle  İngiltere Türkiye’nin Almanya  ile her türlü ilişkisini kesmesini istedi. Diğer yandan savaşta  yenik duruma  düşen  Almanlar bütün cephelerden geri çekilmeye başladı.Bunun üzerine Türkiye 1944’te Almaya ile siyasi ilişkilerini kesti.
              Yalta Konferansı:(4-11 Şubat 1945):   Kırım ‘ın Yalta şehrinde ABD (Roosevelt (Ruzvelt) , İngiltere ( Churchill  (Çörçil)  ve  SSCB (Stalin  (Sıtalin)  devlet başkanları dünyanın savaş sonrası durumunu görüşmek için bir araya geldiler.
 Yalta Konferansına Göre;
        Türkiye’nin savaştan sonra kurulacak Birleşmiş Milletlere katılabilmesi için 1 Mart 1945 ten önce Almanya ‘ya  savaş  ilan etmesi  gerekiyordu. Bu gelişmeler  karşısında  Türkiye izlediği savaş  dışı kalma politikasını terkederek Almanya ve Japonya’ya savaş ilan etti.(23 Şubat 1945) 
           Türkiye savaşa fiilen girmedi fakat aldığı bu karar BM ‘ye kurucu üye olarak katılmasını sağladı.
              ABD 1945’te Japonya’ya ( Hiroşima ve Nagazaki’ye ) iki atom bombası attı. Japonya’nın müttefik devletlerle barış antlaşması imzalamasıyla  savaş sona erdi.(2 Eylül 1945) 
         İkinci Dünya Savaşı  sırasında Türkiye’de alınan önlemler
              Türkiye İkinci Dünya Savaşına fiilen katılmamasna rağmen savaşın sosyal ve ekonomik yönden olumsuz etkilerini yaşadı. 
→→→→İstanbul ve birçok  şehirde İkinci Dünya Savaşı sırasında hava saldırısı tehlikesine karşı uzun bir süre karartma uygulandı.
→→→→Belli bölgelerde gece 23.00 den sonra sokağa çıkma yasağı getirilmiştir.
→→→→ Tifo ve kolera gibi salgın hastalıkları önlemek amacıyla çalışmalar yapılmıştır.
İkinci Dünya Savaşı’nın Sonuçları Bitmap

►► Savaşı Müttefik devletler kazandı.
►► Milyonlarca asker ve sivil hayatını  kaybetti.
►► Milletler Cemiyeti’nin yerine ,  Birleşmiş  Milletler kuruldu.
►► Sovyet Rusya ve ABD  dünyanın en büyük iki devleti haline gelmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver