6.sınıf örüntü ilişkiler süslemeler videolu konu anlatımı kısa ders notları özet çözümlü sorular test çöz 2013-2014

6.sınıf örüntü ilişkiler süslemeler konu anlatımı video çözümlü soruları testi çöz izle indir
El sanatları bir milletin kültürünü temsil etmekte, gelenek ve görenekleri ile yaşama biçimlerinin kuşaktan kuşağa aktarılmasında önemli rol oynamaktadır. Anadolu, el sanatlarının çeşitliliği bakımından önemli bir medeniyet beşiğidir. El sanatlarının çoğunun temeli olan motif oluşturulurken eş çokgenler de kullanılmaktadır. Siz de eş çokgenlerle yapılan motifler ve süslemelere örnekler veriniz. Bir kâğıdı dolduracak şekilde rastgele dörtgen, beşgen veya altıgen çizilir. Buna örnek olarak yanda bir altıgen çizilmiştir.
Altıgenin iç bölgesinin herhangi bir yerinde bir nokta belirlenir. Bu nokta ile köşeler birleştirilir. Birleştirilen doğru parçalarının orta noktaları belirlenerek bu noktalar kendi aralarında birleştirilir. Orta noktaların birleştirilmesi, içteki şekiller için de istenildiği kadar tekrarlanabilir. Şekiller sıralı olarak farklı renklerde boyanarak süsleme yapılır.

Örüntü Nedir?

Bir nesnenin bir yerden başka bir yere belirli bir doğrultu ve yönde yaptığı kayma hareketi ötelemedir. Öteleme hareketi sonunda nesnenin geldiği yer, görüntüsüdür. Ötelemede bir şeklin duruşu, biçimi ve boyutları aynı kalır. Bir şeklin kendisi ile öteleme altındaki görüntüsü eş ve simetriktir
Süsleme Nedir?
Süsleme, bir düzlemin boşluk kalmadan ve şekiller üst üste gelmeden örüntü oluşturacak şekilde döşenmesidir. Şekiller öteleme hareketi ile döşenirse ötelemeli süsleme yapmış oluruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver