2013 İşyerinde çalışanların meslek kodu bildirmemesinin cezası nedir?

Kayıt dışı ile mücadele de son durumu değerlendiren SGK Başkanı Fatih Acar, meslek kodu bildirmeyen işlerini uyardı…

Meslek kodu çalışmasıyla ilgili de bilgi veren Acar, şöyle konuştu:

Sponsorlu Bağlantılar

”Artık bize, meslek kodları bildirilecek. Bir iş yerinde 5 aşçı çalışıyorsa biri aşçıbaşı,hepsinin asgari ücretten olması mümkün mü? Değil. Aşçıbaşının ücreti bir miktar fazla olur. Bunu biz kabul etmeyeceğiz. Veya bir işyerinde çalışan mimarı, mühendisi, özel sektörde çalışanla karşılaştıracağız. Tüm meslek kodlarıyla ilgili bir çalışma yapacağız. Ne ücret veriliyorsa bunun beyan edilmesini sağlayacağız. Biz geçmiş dönemle ilgilenmiyoruz, geleceğe bakıyoruz. İşadamlarımıza sesleniyorum, lütfen, çalıştırdığımız işçiler için gerçek ödediğiniz ücretin altında beyan ediyorsanız, bunları 2013 yılından itibaren gerçek rakamlarına dönüştürün.”

SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ ÖDEMESİ

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın 3 ayrı yazılımı bulunduğuna dikkati çeken Acar, bunları tek yazılımla birleştireceklerini söyledi.

SGK Başkanı Fatih Acar, bu projeyi 2,5 yıl içinde tamamladıklarında kurum memurunun tek ekranda bütün sistemi görebileceğine değinerek, şunları kaydetti:

”450 bin kişi, sosyal güvenlik destek primini ödemeyi unutmuş. Emekli olmuş, 4b’li olarak çalışmaya başlamış, sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerektiği halde bunu ödememiş. Biz bununla ilgili bir düzenleme getiriyoruz. Bunları TEFE ve TÜFE ile ödeme imkanı getiriyoruz, cezaları kaldırıyoruz. Sisteme geçtiğimizde bu olmayacak. Üç sistem birbirini gördüğü zaman biri 4b’li çalışmaya başladığı anda sistem diyecek ki, ‘bu arkadaşımız emekli oldu, 4b statüsünde şurada çalışmaya başladı, sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekiyor’. Bunu bitirdiğimizde 17 milyon sigortalımızla ilgili böyle bir sistemi devreye geçirmiş olacağız.”

Acar, çalışmaları süren akıllı arşiv binasını 2,5 yılda faaliyete geçireceklerini, 2,5 milyar evrakı dijital ortamda tarayabileceklerini de belirtti.

Konferansa Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, AK Parti milletvekilleri Ahmet Öksüzkaya ve İsmail Tamer, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, mali müşavirler ve işadamları katıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver