2013 Beyaz Örgü Çocuk Hırkası – Örgü Modelleri ve Örnekleri

Beyaz Örgü Hırka Anlatımı Yapılışı Nasıl Yapılır

Yapılışı: : Aynı biçimde 2 tane hırka, yakadan başlayarak örülecek. 3.5 nolu örgü şişinin üzerine 92(96) ilmek atıp başlayın, 2 sıra düz örün. 3. sıranın başında sol ön için 21(22) ilmeği, 1. ilmekten sonra verilen motif şemasının 1-6 ilmeklerini yineleyerek örün. 1 ilmek arttırıp (Şişe iplik sararak) 2 ilmeği düz örgü örün, aynı biçimde 1 ilmek arttırırı. Daha sonraki 10 ilmeği sol omuz için düz örgü yapın. 1 ilmek arttırarak 2 ilmek düz örgü yapın. 1 ilmek arttırın. Sonra sıradaki 22(24) ilmeği arkayı yapmak için düz örgü yapın. 1 ilmek arttırın. 2 ilmek düz örgü yapın, 1 ilmek arttırırın. Daha sonraki 10 ilmeği sağ omuz yapmak için düz örgüyapın. 1 ilmek arttırıp. 2 ilmek düz örgü yaparak, 1 ilmek arttırırın. Geride kalan 21(22) ilmeği sağ ön yapmak için, motif şemasını desen sol önle aynı olmalı bu biçimde yapın. Bu şekilde sıra bitene dek 4 tane ilmek artış 8 tane ilmek artmış olacaksınız. Daha sonraki her 2. sırada aynı örgü üstünden, aynı biçimde (ilmek artış kısımlarından) 26 defa 1 ilmek arttırarak örgüyü örün. Bu arada sağ ve sol önde 1-6 ilmeklerini 4 defa yapılacak biçimde, artan bütün ilmeğe yapın. Daha sonraki artan ilmekleri iörmek için ise düz örgü yarak örgüyü sürdürün. (Ön kısmın ortasındaki desenli örgüler, örgü sonuna dek sürecektir) Örgü uzunluğunu baştan 18 cm. olunca yani– 54 sıra olduğunda, kolları yapabilmek için, 55. sıra başına gelince, sol ön taraf için 49(50) ilmeği bekletin. Daha sonraki 66 ilmeği sol kol yapmak için örgü şişinin üstünde bırakın. Daha sonraki ilmekleri bekletin. Örgü şişinin üzerindeki 66 ilmek üstünden sol kol yapmak için düz örgü örün. Ve kol biçimini ayarlamak için iki taraftan her 14. sırada 4 defa 1 ilmek keserek örgüyü sürdürün. Örgü boyu kol örgü başlama kısmından sonra12 cm. – 36 sıra yani (13 cm. – 40 sıra) olduğunda tüm ilmekler üstünden örgüyü sürdürün . Örgü uzunluğu düz örgüden sonra 8 cm. –yani 24 sıra olduğunda tüm ilmekleri bir defada kesin. Sol kol yaparken 78(80) ilmeği arka için bekletin. Daha sonraki 66 ilmeği sağ kol yapmak için 3.5 nolu örgü şişine takın. Sol kolda yapılan işlemleri yine yapın, sağ kolu örün. Beklettiğiniz sol ön, arka ve sağ ön ilmeklerini 3.5 numara örgü şişine geçirin. Toplam 176(180) ilmek üzerinden sol ön, arka ve sağ ön için, iki ön ortasındaki desen devam edecek ve ortadaki ilmekler düz örgü olacak biçiminde örgüyü sürdürün. Örgüuzunluğu koltuktan sonra 15 cm. yani– 44 sıra (16 cm. –yani 48 sıra) olduğunda tüm ilmekler üstünden yaparak örgüyü sürdürün.

Sponsorlu Bağlantılar

Kapişon yapmak için : Sağ ön yaka uc kısmından başlayıp, arka yaka orta kısmına dek eşit mesafelerde 48(50) ilmek alıp, 3.5 nolu örgü şişine takın. 1 sıra ters örgü örün. 2. sıra da baş kısmında ilk 25 ilmeği örün. 26. ilmekten sonra geride olan ilmekleri düz örgü şeklinde örün. Daha sonraki sıralarda yine örgü düzeni üstünden örgüyü sürdürün. Örgü uzunluğu ilmek alma kısmından sonra 40 cm. –yani 60 sıra (42 cm. – yani 66 sıra) olduğunda 2 sıra düz örgü örün. İlmekleri açık şekilde şişten alın. Açık olan ilmekleri, sol ön orta kısmından, arka yaka ortasına dek koyun. Son sırayı söküp açık olan ilmekleri ilmek dikişi beraber dikin. Aynı biçimde 2. hırkayı (iç) örün.

Bitirme : Hırka kol alt kısımlarını ve kapişonun arka orta kısmındaki dikişlerini ayrı ayrı bir araya getirin. 2. ördüğünüz hırkayı 1. örülen hırkanın içine koyup yerleştirin. İki hırkayı, 3.5 nolu örgü tığı yardımı ile etek uc kısmı, ön orta kısmı, kapişon etrafını ve kol uç kısımlarını tığlayarak ekleyin Örgü ipinden 2 tane ponpon yapın. Bitmiş boyu 80 cm. olacak biçimde kordon yapın. Hırka ile kapişonun bir araya geldiği birleştiği kısımda, kordonun uç kısımlarını ön orta kısmında olacak biçimde eşit mesafelerde yaka kenarına takın. Ponponları kordon uç kısımlarına tutturun.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver