2012LYS Puanlama Sistemi Hakkında Bilgi 2012 LYS Puanlama Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı ÖSYM 2012 LYS Puanlama Sistemi Açıklandı

ÖSYM 2012 LYS Puanlama Sistemi Açıklandı,

 

ÖSYM bu sene yapılan 2012 LYS sınavına ilişkin puanlama sistemi hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada;

Sponsorlu Bağlantılar

“ÖSYM, YÖK’ün 30 Kasım-1 Aralık 2011 tarihli kararı ile yayımı uygun  bulunan “2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu”nun ilk  halindeki hesaplama yönteminin uygulanmasına karar verdiğini bildirdi. Buna göre,  üniversiteye yerleştirmede puan hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı yerine  adayların Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı esas alınacak. ” denildi.

ÖSYM Yaptığı Basın Açıklaması ;

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından; Danıştay 8. Dairesi’nin kararı ışığında ÖSYM Başkanlığınca, 2012 yılı için yükseköğretime yerleştirme puanları hesaplanırken Yükseköğretim Kurulunun 30.11-01.12.2011 tarihli ve 2011.21.1120 sayılı kararı ile yayımı uygun bulunan 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzuna göre işlem tesisi suretiyle uygulanmasına karar verilmiştir.

Bu karar gereğince; 16 Temmuz 2012 tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan 2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yeniden düzenlenerek en kısa sürede adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. Adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığınca verilen bu karar doğrultusunda adayların yerleştirme puanlarının hesaplanması işlemlerine başlanmıştır.

Adaylara ve kamuoyuna önemle duyurulur.

Kara göre ;

“2012-ÖSYS Kılavuzu”nun ilk halindeki hesaplama yöntemi  uygulanacak. Adayların üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanırken Ortaöğretim  Başarı Puanı yerine Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı esas alınacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver