2012 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman Yapılacak? ALES 2012 SOnbahar Sınavı Başvuru Formu 2012 ALES Sonbahar ALES Sınav Soruları ve Cevapları

2012 ALES Sonbahar ALES Sınav Soruları ve Cevapları,

 

ÖSYM 2012 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı hakkında internet sitesi üzerinden basın açıklaması yaptı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalemizde 2012 ALES Sonbahar Dönemi Sınavına girecek olan adaylar için sınavın ne zaman başlayacağı, hangi tarihler arasında kayıt yapacağınızı ve başvuru formu doldurmanıza yardım olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Sınavdan sonra 2012 ALES Sonbahar Dönemi Sınav sorularına ve cevap anahtarına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Sitemizi Sık Kullanılanlara eklemeyi unutmayın.

2012-ALES Sonbahar Dönemi’ne başvuru süresi 24 Eylül-3 Ekim 2012 tarihleri arasındadır.

 Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2012-ALES SonbaharDönemiKılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler.

2012 ales sınav soruları, 2012 sonbahar ALES soru kitapçığı ve cevap anahtarı, 2012 ales soruları, 11 Kasım 2012 ALES sınav soruları ve cevap anahtarı indir

Kılavuz dağıtımı yapılmayacaktır.

Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2012-ALES Sonbahar Dönemi Sınavı, 11 Kasım 2012 tarihinde yapılacaktır.

 

78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES’e girmek zorundadırlar. Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinden ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz, ALES sonuçları değerlendirmeye tabi tutulmaz.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır.enbasit.com Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.  ALES’e yabancı uyruklular da girebilecektir.

Etiketler: :
ales vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver