20 Işık Yılı Uzaklıktaki Dünya (Gliese) ders notları kısa konu anlatımı özet

Etiketler: 20 Işık Yılı Uzaklıktaki Dünya (Gliese) özet konu anlatımı videolu madde madde çok kısa, 20 Işık Yılı Uzaklıktaki Dünya (Gliese) hakkında kısaca bilgi maddeler halinde

Haber

20 Işık Yılı Uzaklıktaki Dünya
Keşfedilen yeni gezegen Dünya’ya benziyor ve yaşama elverişli… Ama bize “biraz uzakta”
Güneş Sistemi’nden 20 ışık yılı uzaklıktaki Gliese 581 yıldızının yörüngesindeki kayalık bir gezegenin, Dünya benzeri yaşama elverişli özelliklere sahip olabileceği belirtildi.
Telegraph’ın haberinden derlenen bilgilere göre Gliese 581d gezegeninin modeli üzerinde yapılan analizlerde, gezegende yaşam şartları oluşması için yeterli sıcaklık ve nemin bulunduğu anlaşıldı. Yoğunluğu Dünya’nın neredeyse 7 katı olan Gliese 581d’nin sahip olduğu bu özellikler, gezegende sıvı halde su bulunması ihtimalini güçlendirdi. Bilim dünyasını heyecanlandıran araştırma, Fransa’nın Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) tarafından yapıldı. CNRS’in basın açıklamasında, “büyük bir gezegende olması beklendiği gibi Gliese 581d’nin de yoğun karbondioksit içeren bir atmosfere ve okyanuslar, bulutlar ve yağmur oluşumu için yeterli sıcaklığa sahip olduğu” ifade edildi. (Kaynak: Chip.com.tr)
 

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver