171 sigarayı bırakma hattı-171 sigara bırakma hattı kullananlar ve yorumları Hakkında Bilgi

Aşağıda 171 sigarayı bırakma hattı-171 sigara bırakma hattı kullananlar ve yorumları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

171 sigarayı bırakma hattı-171 sigara bırakma hattı kullananlar ve yorumları

Sigarayı bırakmak istiyor fakat zorlanıyorsanız, aşağıdaki Sağlık Bakanlığına bağlı Polikliniklerden ücretsiz yardım alabilirsiniz.

Polikliniklere gitmeden önce mutlaka telefon ile randevu almanızı öneririz.

Ü C R E T S İ Z
ALO ” 171 ” SİGARA BIRAKMA VE DANIŞMA HATTI

171 Alo Sigarayı bırakma hattı sayesinde iki ayda 200 bin kişi sigarayı bıraktı. Sigrayı bırakmak isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

…Sağlık Bakanlığı’nın geçen eylül ayında hizmete soktuğu “Sigarayı Bırakma Hattı”na telefon yağıyor. Bakanlık yetkililerin verdiği bilgiye göre iki ayda 200 bini aşkın kişi sigarayı bırakmak için “ALO 171” numaralı telefonu arayarak yardım istedi. Yetkililer “Sigara Bırakma Hattı”nı arayan tiryakilerin en çok “Sigarayı bırakmak için en etkili tedavi yolu nedir?” ve “Sigarayı bırakmak için nereden destek alabilirim?” sorularını yönelttiklerini açıkladı. Vatandaşların sigarayı bırakma ilaçlarının yararlı olup olmadığını ve yan etkilerinin ne olacağını merak ettikleri de belirlendi.

30-35 YAŞ ARIYOR
Sigarayı bırakmak için “Alo 171” hattını en fazla arayan iller ise sırasıyla İstanbul, Bursa ve İzmir oldu. Arayanlar yaş gruplarına göre sınıflandırıldı. Buna göre sigarayı bırakmak için en fazla arayarak yardım isteyen yaş grubu 35-50 yaş arasındakiler. 24 saat hizmet veren hatta, 15 kişiden oluşan hemşire ve sağlık personeli, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara yardımcı oluyor ve onları en yakın sigara bırakma merkezlerine yönlendiriyor. Bakanlık, yoğun talep nedeniyle Sigara Bırakma Hattı’nda yardımcı sağlık personeli ve psikolog görevlendireceklerini açıkladı. Türkiye’de, 15 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yüzde 31. 2’si yani yaklaşık 16 milyon kişi halen sigara içiyor. Sigara kullanımı erkeklerde yaklaşık yüzde 50, kadınlarda yüzde 15 oranında bulunuyor

1 MİLYON KİŞİ BIRAKTI
Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre Türkiye’de sigara içen kişi sayısı 16 milyon. 19 Temmuz’da yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara içme yasağıyla birlikte 1 milyon 200 bin kişinin sigarayı bıraktığı tahmin ediliyor. Dumansız Hava Sahası uygulaması ile birlikte; sigara içenlerin ortalama yüzde 7’si sigarayı bıraktı. Tiryakilerin yüzde 21’i ise toplam içtikleri sigara miktarını azalttı. Uygulamayla birlikte yasak olmamasına rağmen tiryakilerin yüzde 19’u evde de sigara içmemeye başladı. Tiryakilerin yüzde 21’i balkonda sigara içmeye başladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver